polaris
Jesteś tutaj: Strona główna (Energo)oszczędnie z klimatyzacją

(Energo)oszczędnie z klimatyzacją


 
 
         W upalne dni klimatyzacja bardzo się przydaje. Jednak źle dobrana i użytkowana może przynieść więcej strat niż pożytku zarówno naszym portfelom, jak i środowisku. Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z klimatyzacji, by była ona nie tylko skuteczna, lecz także energooszczędna.
 
         W Polsce klimatyzatory nie są jeszcze tak popularne jak w krajach gorącego Południa, gdzie warunki klimatyczne wymusiły szybki rozwój tej branży. Podczas gdy w hotelach, biurach i samochodach klimatyzacja powoli staje się standardem, w domach wciąż jeszcze montowana jest dosyć rzadko. Może dlatego, że wielu kojarzy się z wysoką ceną urządzeń i równie wysokimi rachunkami za prąd.
         Dlatego jeśli już kupujemy klimatyzator dla siebie, wybieramy najczęściej te najtańsze, przenośne, oferowane w promocyjnych cenach. To jednak błąd, ponieważ taki klimatyzator to prawdziwy prądożerca, który w dodatku szybko się psuje i jest trudny do naprawienia.
 
Wybierajmy mądrze
 
         - Pierwszym i najważniejszym krokiem przy wyborze klimatyzatora jest właściwy dobór wydajności chłodniczej urządzenia oraz jego producenta – mówi Wiktor Janek, właściciel firmy Cerim Klimatyzacja-Wentylacja z Wrocławia. - Jeżeli na tym etapie popełnimy błąd, nie będziemy go potem mogli naprawić: nawet najlepsze użytkowanie źle dobranego lub niskiej jakości klimatyzatora nie zmniejszy zużycia prądu.
         Dlatego najlepiej jest się zwrócić do firmy sprzedającej klimatyzatory i poradzić się jej, jakie urządzenie będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Właściwy dobór mocy chłodniczej ma zasadnicze znaczenie, ponieważ od niej zależy cena klimatyzacji: im większa moc, tym więcej zapłacimy, a jeżeli będzie ona za duża - przepłacimy. Natomiast zbyt mała wydajność może doprowadzić do przegrzania się i zepsucia sprężarki - najdroższego elementu klimatyzatora. Jej wymiana będzie nas kosztowała prawie tyle samo, ile całe urządzenie.
         Podobne skutki dla naszego portfela może mieć wybór niewłaściwego producenta. Nie musimy od razu inwestować w urządzenia najlepszych w tej branży firm – Mitsubishi Electric i Daikina - ale starajmy się wybierać producentów rzetelnych, cieszących się dobrą opinią wśród klientów i firm sprzedających klimatyzatory.
         Janek: - Powinniśmy zdecydowanie unikać tzw. Chińszczyzny, czyli urządzeń produkowanych w Chinach, które ostatnio stały się prawdziwym hitem supermarketów. Takie klimatyzatory to wątpliwy sposób na oszczędzanie pieniędzy - są wprawdzie tańsze, ale i bardziej awaryjne, tandetne, wręcz łamią się w rękach. Dlatego mają bardzo krótki okres gwarancyjny, przeważnie tylko rok, podczas gdy najbardziej rzetelne firmy dają nam gwarancję minimum dwa lata.
         Tak klimatyzacja będzie również pobierała ogromne ilości prądu, ponieważ jakość urządzenia przekłada się bezpośrednio na jego klasę energetyczną. - Najbardziej energooszczędne klimatyzatory to te klasy A - tłumaczy Janek. – Są one wyposażone w inwerter, który pozwala na zmniejszenie zużycia prądu o około 40 proc. W stosunku do urządzeń konwencjonalnych, a więc takich, które go nie posiadają.
         Inwerter steruje silnikiem sprężarki w taki sposób, aby włączała się tylko wtedy, gdy temperatura wzrośnie lub spadnie poniżej pewnego poziomu. Mówiąc prościej, urządzenie z inwerterem działa inteligentnie: włącza się tylko wówczas, gdy zachodzi taka potrzeba, podczas gdy tańsze klimatyzatory pracują bez przerwy.
klimatyzacja lubin legnica polkowice głogów         Hitem stały się ostatnio przenośne klimatyzatory kompaktowe. Niewiele ważą i można je ustawić w dowolnym miejscu. Ich wady to wysoki poziom hałasu i niewielka skuteczność. Klimatyzator przenośny nie schłodzi pomieszczenia tak jak stacjonarny, ponieważ zarówno ciepłe, jak i zimne powietrze jest w jego wypadku odprowadzane do wnętrza pomieszczenia, nie zaś rozdzielane na strugę ciepłą, skierowaną na zewnątrz, i zimną schładzającą wnętrze.
 
Zadbajmy o urządzenia
 
Chociaż pobór energii zależy niemal wyłącznie od jakości i odpowiedniego doboru klimatyzatora, nie oznacza to, że raz kupiony będzie nam zawsze dobrze służył, niezależnie od sposobu jego użytkowania. Istnieje kilka żelaznych reguł, których należy przestrzegać, jeżeli chcemy korzystać z klimatyzacji dłużej niż przez jeden sezon.
         Pierwszą i najważniejszą jest dbanie o to, aby w czasie pracy klimatyzatora w pomieszczeniu wszystkie okna i drzwi były szczelnie zamknięte. Wpadające przez otwarte okna ciepłe powietrze stale podnosi temperaturę w pomieszczeniu, zmuszając urządzenie do pracy bez przerwy. Może to spowodować przegrzanie i w konsekwencji spalenie sprężarki, podobnie jak to się dzieje w przypadku klimatyzatorów o zbyt niskiej wydajności.
         Musimy też pamiętać, aby dwa razy do roku dokonywać przeglądów technicznych, w czasie których sprawdza się szczelność poszczególnych elementów systemu klimatyzacji, kontroluje ilość czynnika chłodniczego oraz czyści filtry i inne części.
         Janek: - Filtry to siedlisko wszelkich możliwych bakterii i drobnoustrojów. Nieczyszczone mogą sprzyjać powstaniu różnych chorób układu oddechowego czy też alergii. Przegląd najlepiej jest zlecić firmie, która montowała klimatyzację, a już na pewno nie powinno się próbować wykonywać go samemu. Popularne hasło „Polak potrafi” w tym wypadku raczej się nie sprawdza, ponieważ do przeprowadzenia przeglądu potrzebna jest dobra znajomość budowy klimatyzatora i specjalistyczny sprzęt, jak choćby zestaw manometrów.
 
W samochodzie korzystajmy z głową
 
W przypadku samochodowców zależność jest odwrotna: na energooszczędność klimatyzacji w większym stopniu wpływa jej właściwe użytkowanie, w mniejszym natomiast wybór producenta. Na ten ostatni nie mamy zresztą wpływu, ponieważ decyduje o nim wytwórca samochodu. I mimo że dziś klimatyzacja samochodowa to już standard, okazuje się, że niewielu użytkowników wie, jak z niej właściwie korzystać, aby zapewnić sobie komfort przy minimalnym zużyciu energii.
         - Działanie klimatyzacji powoduje przeciętnie 10 - proc. wzrost zużycia paliwa – mówi Krzysztof Karpiński, właściciel firmy Klima-Kar z Wrocławia. - I na tym mogłoby się skończyć, gdybyśmy przestrzegali wszystkich zasad korzystania z tego urządzenia.
         Przede wszystkim przed włączeniem klimatyzacji powinniśmy pamiętać o zamknięciu wszystkich okien, aby nie przeciążać urządzenia stałą dostawą ciepłego powietrza. Unikajmy również skrajnych temperatur. Krzysztof Karpiński: - Optymalne są 22-23 stopnie. Taka temperatura zapewni nam komfort jazdy, a jednocześnie nie wpłynie znacząco na pobór energii.
         Warto również korzystać z funkcji zamkniętego obiegu powietrza. Włączamy go wówczas, gdy temperatura na dworze przekracza 25 stopni. W ten sposób zmniejszamy dopływ gorącego powietrza i wnętrze auta szybciej się schładza, a klimatyzator nie musi pracować bez przerwy.
         Karpiński: - I najważniejsze: z klimatyzacji należy korzystać cały rok, a nie tylko w sezonie letnim. W chłodne dni świetnie nadaje się ona do osuszenia powietrza z wilgoci. Dobrze radzi sobie także z zaparowanymi szybami.
         Regularne włączanie klimatyzacji (mniej więcej raz na tydzień) pozwala upewnić się, że urządzenie działa poprawnie, ale nie zwalnia nas z obowiązku dokonywania przeglądów konserwacyjnych. Klimatyzator powinien być sprawdzany co najmniej raz do roku, choć niekoniecznie w sezonie letnim. Podobnie jak w przypadku klimatyzacji stacjonarnej serwisowanie polega głównie na czyszczeniu filtrów i sprawdzeniu poziomu czynnika chłodniczego.
         - Nawet z całkowicie szczelnego układu ubywa rocznie od 10 do 15 proc. czynnika chłodniczego. Jeżeli jego ilość spadnie do połowy, klimatyzator traci 75 proc. swej wydajności – wyjaśnia Karpiński. – Poza tym czynnik jest także nośnikiem oleju smarującego sprężarkę. Gdy go będzie zbyt mało, może dojść do zatarcia sprężarki i zepsucia się urządzenia.
 
 
Źródło: Tygodnik zDolnego Śląska 29.07.2010


 

Nasza oferta

Realizacje

Galeria

Zaufali nam już:

Partnerzy handlowi

Tel. 76 842 19 56

Sprzedaż ratalna

Godziny otwarcia

Skup urządzeń

Liczba osób online

We have 52 guests online