polaris
Jesteś tutaj: Strona główna Przeglądy i konserwacja klimatyzacji

Przeglądy i konserwacja klimatyzacji

 

Regularne przeglądy instalacji klimatyzacji są bardzo ważne, jeśli nie zostaną wykonane na czas powietrze wydobywające się z klimatyzacji może zawierać niepożądane pyłki, bakterie lub inne drobnoustroje. Wpływając w ten sposób na pogorszenie warunków pracy i samopoczucia ludzi mających bezpośrednią styczność.

Jednostka wewnętrzna – może wyglądać np. tak jak na zdjęciu po lewej kasetonowa lub ścienna zawierają turbinę, która wymusza obieg powietrza. Powietrze to przepływa przez tzw. „parownik”  i jest w nim schładzane. Na parowniku jak i turbinie osadzają się zanieczyszczenia z powietrza. Kurz i pył który zostanie wewnątrz parownika i na filtrach powoduje zmniejszenie wydajności klimatyzacji, w drastycznych przypadkach dochodzi do uszkodzenia silnika turbiny. Dodatkowo urządzenie zaczyna więcej pracować i przez to pobiera więcej energii elektrycznej. Urządzenia wewnętrzne posiadają wbudowane filtry przepływu powietrza, na których osadza się część pyłów, kurzu i cząstek mechanicznych. Ulegają one także zabrudzeniu, które objawia się takimi samymi efektami na pracę układu jak powyżej. Często zdarza się, podczas gdy filtry są całkowicie zatkane, na parowniku pojawia się oblodzenie i wycieki wody poza obudowę. Okresowy serwis urządzenia pozwala utrzymać je w pełnej sprawności i wydajności.

 

Jednostka zewnętrzna (agregat) widoczny na zdjęciu po lewej stronie – składa się podobnie jak urz. wew. z wentylatora i skraplacza, skraplacz jest wymiennikiem ciepła, który tak samo jak parownik,  aby mógł pracować sprawnie musi być czysty aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Jeśli agregat nie jest systematycznie serwisowany to całe urządzenie traci sprawność oraz skraca się znacznie czas jego eksploatacji, w drastycznych przypadkach (brak serwisu przez ponad rok + bardzo dużo zanieczyszczeń) prowadzi do uszkodzenia sprężarki.

Instalacja chłodnicza – należy sprawdzać jej szczelność, gaz chłodniczy jest niebezpieczny dla naszej atmosfery.  Trzeba uzupełniać ubytki izolacji termicznej. Bez odpowiedniej ilości gazu w instalacji klimatyzator nie będzie chłodził.

 

Skropliny – instalacja odpływu skroplin - kolor czerwony na zdjęciu obok. W urządzeniu wewnętrznym na skutek przepływu powietrza przez zimny parownik skrapla się woda z pary wodnej zawartej w powietrzu. Woda ta w postaci kropel wraz z kurzem i drobnoustrojami spływa do tacy ociekowej a następnie do rury odprowadzającej ją do kanalizacji lub na zewnątrz. Oczywiście w praktyce wszędzie zbiera się osad zawierający w sobie brud i drobnoustroje co prowadzi na początku do wydobywania się z klimatyzacji „brzydkiego zapachu” a następnie do zatkania odpływu i wydobywania się wody na zewnątrz. Czyszczenie instalacji zapobiega takim przypadkom.

Podsumowując za i przeciw widać, że  warto okresowo serwisować układy klimatyzacyjne, aby być pewnym że urządzenie jest w pełni sprawne i wydajne oraz że nie zagraża naszemu zdrowiu i samopoczuciu.


Czyszczenie oraz okresowe przeglądy klimatyzacji są zabiegiem, który prawidłowo przeprowadzony gwarantuje nam, że nasz klimatyzator będzie działał prawidłowo i nie będzie stwarzał zagrożenia dla nas samych. Z nieczyszczonej klimatyzacji wraz z zimnym przyjemnym powiewem, otrzymać możemy dodatkowo brzydki zapach pleśni, całą masę mikroorganizmów rozwijających się w wilgotnym środowisku, oraz drobnoustrojów mogących wywołać nawet bardzo poważne skutki zdrowotne.

 

Klimatyzacja dzisiaj również filtruje powietrze

Zadaniem klimatyzacji w dzisiejszych czasach nie jest tylko ochładzanie powietrza, ale także jego filtracja. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że nieczyszczone i zaniedbane systemy klimatyzacji nie oczyszczają powietrza ale wręcz przeciwnie – pogarszają jego właściwości, co przekłada się na nasze samopoczucie oraz może nawet wywołać niepożądane skutki zdrowotne.

 

Środek do czyszczenia klimatyzacji

Najprostszy układ klimatyzacji składa się z jednostki wewnętrznej, agregatu zewnętrznego oraz instalacji chłodniczej łączącej agregat zewnętrzny z jednostką wewnątrz pomieszczenia. Tego typu klimatyzatory są najczęściej spotykane w małych biurach, domach, sklepach, kioskach itp. Czyszczenie klimatyzacji w tym przypadku polega na – wymianie lub oczyszczeniu filtrów jednostki wewnętrznej, odgrzybieniu parownika jednostki wewnętrznej i tacy ociekowej skroplin specjalnym środkiem, oczyszczeniu skraplacza w agregacie zewnętrznym (np. sprężonym azotem lub wodą), Dodatkowo oprócz czyszczenia zazwyczaj w czasie przeglądu klimatyzacji są sprawdzane parametry pracy klimatyzatora czyli: ciśnienia czynnika chłodnicza, szczelność układu klimatyzacji, połączenia elektryczne, stan izolacji rur itp.

 

Niektóre klimatyzatory posiadają funkcję która informuje nas o zabrudzonych filtrach, w takim przypadku można samodzielnie wykonać czynności czyszczące, które zawsze są opisane w instrukcji użytkownika. Jeśli nasza klimatyzacja nie posiada wskaźnika stanu filtrów, to przed wezwaniem serwisu w razie gdy zauważymy, że klimatyzator zaczyna słabiej chłodzić, warto zajrzeć do instrukcji i sprawdzić ich stan – może okazać się że serwis nie jest wcale potrzebny. Gdy klimatyzator jest wyposażony we wskaźnik stanu filtrów, to po ich oczyszczeniu można skasować jego stan przyciskiem umieszczonym na klimatyzatorze.

 

Czyszczenie filtrów klimatyzacyjnych

Idąc dalej tropem czyszczenia i konserwacji klimatyzacji, możemy stwierdzić w oparciu o doświadczenie, że brudny nieczyszczony klimatyzator to także większe rachunki za energię elektryczną. Spowodowane jest to faktem że osadzający się pył i kurz w jednostce wewnętrznej (w parowniku, na filtrach i turbinie) oraz agregacie zewnętrznym ogranicza przepływ powietrza przez parownik i skraplacz, co może spowodować bardzo znaczny spadek wydajności urządzenia klimatyzacyjnego. Ze spadkiem wydajności wiąże się czas pracy klimatyzatora, np. czysty klimatyzator osiąga zadaną temperaturę po 30 minutach i się wyłącza, następnie po 15 minutach się załącza i dochładza pomieszczenie tylko przez 5 minut i znowu się wyłącza na 15 minut, natomiast zabrudzony klimatyzator w skrajnych przypadkach może pracować non stop bez wyłączania się, gdyż nigdy nie osiągnie zadanej temperatury, lub będzie pracował 3 a nawet kilka razy dłużej niż kiedy był czysty i w pełni sprawny. W przypadku gdy zabrudzony klimatyzator pracuje cały czas ma to także bezpośredni wpływ na jego żywotność i awaryjność.

Na samym wstępie należy poczynić zasadniczą uwagę. W języku potocznym, handlowym i niestety wśród projektantów utarło się pojęcie, że klimatyzatory są w stanie zapewnić klimatyzację pomieszczenia. Otóż tak nie jest.





 

 

Nasza oferta

Realizacje

Galeria

Zaufali nam już:

Partnerzy handlowi

Tel. 76 842 19 56

Sprzedaż ratalna

Godziny otwarcia

Skup urządzeń

Liczba osób online

We have 53 guests online