polaris
Jesteś tutaj: Strona główna Klimatyzacja w serwerowniach

Klimatyzacja w serwerowniachWiększość dużych firm i instytucji w swojej działalności bazuje na skomplikowanych sieciach komputerowych, sieci te mają za zadanie gromadzenie i przetwarzanie danych oraz dostęp do zebranych informacji użytkownikom serwerów i klientom. Nad zbieraniem, przetwarzaniem i akwizycją danych czuwa najczęściej jeden lub kilka serwerów. Dodatkowo razem z serwerami pracują zazwyczaj dodatkowe urządzenia np. zasilające (zasilacze, ups-y), urządzenia sieciowe (switche, routery, hub-y), itp.

Urządzenia znajdujące się pomieszczeniu serwerowni są zbudowane w oparciu o technologię półprzewodnikową i sprawiają wydzielanie się dużych ilości ciepła, które należy odprowadzić, ponieważ wzrost temperatury nawet o kilka stopni C spowoduje spadek wydajności pracy urządzeń w serwerowni oraz ich przegrzewanie się, co prowadzi w następstwie często do powstania uszkodzeń. Urządzenia telekomunikacyjne zamontowane w serwerowni posiadają najczęściej z góry ustalone warunki przy jakich będą miały możliwość prawidłowo pracować.


W dzisiejszych czasach większość firm dla potrzeb swojej działalności wykorzystuję skomplikowane sieci komputerowe i teleinformatyczne, mające na celu zbieranie i przetwarzanie informacji oraz dostęp do baz danych użytkownikom zewnętrznym i klientom. Procesami gromadzenia, przetwarzania i akwizycji danych zarządza najczęściej serwer lub kilka serwerów do których podłączone są macierze dysków, odpowiedzialne za przechowywanie informacji. Wraz z serwerami współpracuje wiele urządzeń dodatkowych, np. urządzenia sieciowe (switche, routery, hub-y), zasilające (zasilacze, ups-y) itp. Wszystkie urządzenia są oparte na technologii półprzewodnikowej i powodują wydzielanie się dużych ilości ciepła, które trzeba gdzieś odprowadzić, ponieważ wzrost temperatury o kilka stopni powoduje spadek wydajności pracy układów oraz ich nadmierne nagrzewanie się co prowadzi często do uszkodzeń. Urządzenia znajdujące się w serwerowni mają najczęściej z góry ustalone warunki w jakich będą prawidłowo pracować.

 

W serwerowniach, podobnie jak w niektórych pomieszczeniach technicznych utrzymanie ściśle określonej temperatury jest priorytetem zapewniającym bezpieczeństwo danych i poprawność działania urządzeń technicznych. Ciepło wytwarzane przez urządzenia powoduje wysoce niekorzystne warunki termiczne wymagające specjalnych rozwiązań. Pomieszczenia przeznaczone do pracy urządzeń informatycznych, najczęściej są umiejscowione wewnątrz budynków i nie posiadają ścian zewnętrznych ani okien, wydzielanego w takim wypadku ciepła nie da się odprowadzić sposobem naturalnym nawet zimą, co powoduje potrzebę chłodzenia takiej serwerowni przez cały rok.

 

Aby zapewnić niezawodność działania układu klimatyzacji w pomieszczeniach technicznych takich jak serwerownie powinno się stosować kilka rozwiązań technicznych. Najprostszym i zarazem najtańszym rozwiązaniem - polecanym tylko do niewielkich serwerowni - jest montaż jednego układu klimatyzacyjnego o odpowiednio dobranej mocy chłodniczej, rozwiązaniem droższym oraz bardzo niezawodnym i bezpiecznym, które polecamy przy średnich i dużych serwerowniach jest montaż dwóch niezależnie działających układów klimatyzacyjnych.

 

Przy montażu układów klimatyzacyjnych w serwerowniach i pomieszczeniach technicznych należy pamiętać aby urządzenia były wyposażone w zestawy pracy całorocznej - czyli regulator ciśnienia skraplania (aby urządzenie pracowało z pełną wydajnością podaną przez producenta - gaz musi być skraplany w tych samych warunkach latem i zimą, niezależnie od temperatury zewnętrznej) i grzałkę karteru sprężarki (przy niskich temperaturach podgrzewany jest olej w sprężarce).

 

Niezawodność instalacji klimatyzacyjnej w tego typu pomieszczeniach powinna być bardzo wysoka, ponieważ awaria systemu chłodzącego może pociągnąć za sobą duże straty finansowe i nie tylko, np. utrata danych. Z tego powodu do serwerowni polecamy głównie urządzenia najlepszych marek, które sprawdziły się na rynku, oferujemy niezawodne systemy, dobieramy je uwzględniając odpowiednią nadwyżkę mocy chłodniczej.
 

 

Nasza oferta

Realizacje

Galeria

Zaufali nam już:

Partnerzy handlowi

Tel. 76 842 19 56

Sprzedaż ratalna

Godziny otwarcia

Skup urządzeń

Liczba osób online

We have 109 guests online