polaris
Jesteś tutaj: Strona główna Jakie rodzaje klimatyzatorów są najbardziej polecane do domu?

Jakie rodzaje klimatyzatorów są najbardziej polecane do domu?



Najprostszym rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne, inaczej zwane mobilnymi. Dzielą się one na monoblokowe (co oznacza, że całe urządzenie znajduje się w jednej obudowie) i typu split, w których nastąpił podział na dwa współpracujące ze sobą urządzenia – jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną.

 

Zasadą działania klimatyzatorów jest pobieranie ciepła z pomieszczenia i usuwanie go na zewnątrz. W klimatyzatorach monoblokowych powietrze zewnętrzne pobierane jest przez podwójną rurę. Jedną zasysane jest powietrze zewnętrzne, a drugą usuwane powietrze ogrzane w klimatyzatorze.

Podwójną rurę możemy wystawiać na zewnątrz pomieszczenia przez uchylone okno lub przez wykonany w ścianie otwór. Rurę możemy także wystawić przez drzwi do sąsiedniego pomieszczenia, będzie to jednak powodowało podgrzewanie powietrza w tym pomieszczeniu.

 

Dostępne są również klimatyzatory przenośne typu split złożone z jednostek zewnętrznej i wewnętrznej, połączonych ze sobą elastycznymi przewodami freonowymi. Jednostkę zewnętrzną możemy postawić np. na balkonie lub w sąsiednim pomieszczeniu. Dzięki temu, że przewody freonowe mają mniejszą średnicę niż przewody powietrzne w klimatyzatorach monoblokowych, w mniejszym stopniu musimy uchylać okno lub drzwi.

 

Bardziej komfortowym rozwiązaniem jest zastosowanie stacjonarnych klimatyzatorów typu split. Jednostka wewnętrzna w tych klimatyzatorach może być zlokalizowana przy oknie, na suficie, na ścianie lub w przestrzeni sufitu podwieszonego.

 

Wybór konkretnego modelu uzależniony jest od architektury wnętrza i życzenia użytkownika.

 

Na zewnątrz wystawiana jest hałasująca jednostka zewnętrzna. Klimatyzatory tego typu standardowo wyposażone są w pilota, umożliwiającego łatwe sterowanie z dowolnego miejsca w pomieszczeniu.

 

Możemy ustawiać żądaną temperaturę powietrza, jak również zaprogramować dobowy lub tygodniowy czas pracy klimatyzatora w określonych godzinach.

Jeżeli nasz klimatyzator będzie mógł pracować w trybie pompy ciepła, to pomieszczenie, oprócz chłodzenia, będzie mogło być ogrzewane w chłodniejsze dni. 

Należy pamiętać o tym, że klimatyzatory  typu split pracują tylko na powietrzu recyrkulacyjnym ( krążącym w pomieszczeniu). Nie zapewniają więc pomieszczeniom klimatyzacji w pełnym tego słowa znaczeniu. Klimatyzacja bowiem to proces nadawania powietrzu w pomieszczeniu określonych parametrów i własności pożądanych ze względów higienicznych i ze względu na dobre samopoczucie ludzi lub wartości parametrów wymaganych przez technologię produkcji. Klimatyzacja zatem zapewniać ma nie tylko właściwą temperaturę i wilgotność powietrza ale także dostarczenie powietrza świeżego (zewnętrznego)

 

Innym  proponowanym  i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych jest wykorzystanie centrali wentylacyjnej (dostarczenie tylko powietrza świeżego, bez zmiany jego parametrów wilgotnościowo- temperaturowych) lub klimatyzacyjnej (kompleksowa obróbka powietrza) , dostarczającej powietrze do pomieszczeń systemem kanałów nawiewno-wywiewnych.

 

Centralę wentylacyjną stosujemy w celu zapewnienia odpowiedniej ilości świeżego powietrza niezbędnego dla osób przebywających w budynku.

 

W celu obniżenia kosztów eksploatacyjnych warto zamontować centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła tzw. rekuperator. Jeśli taką centralę wyposażymy dodatkowo w chłodnicę powietrza, to powietrze dostarczane do pomieszczeń będzie odpowiednio schłodzone.

 

 

Przykładowe rozwiązanie dla domu.

 

Załóżmy, że planujemy  klimatyzację dla domu, w którym klimatyzowanych będzie

pięć pomieszczeń. Rozwiązania są co najmniej dwa.

Można np. zamontować system  gdzie jedna jednostka zewnętrzna obsługuje cztery jednostki wewnętrzne. W tym przypadku piąte pomieszczenie  byłoby klimatyzowane przez oddzielny klimatyzator typu Split. To rozwiązanie można zastosować zarówno w wersji tylko chłodzącej jak i chłodząco-grzewczej (pompa ciepła).

Lepszym rozwiązaniem byłby układ  gdzie jeden agregat obsługiwałby wszystkie 5 pomieszczeń. Rozwiązanie to jest co prawda sporo droższe, ale za to mogłoby służyć jednocześnie jako jedyne źródło ciepła, gdyż ma możliwość pracy w trybie ogrzewania przy temperaturze zewnętrznej do –20oC.

Wybór konkretnego typu klimatyzatora tj. jednostki wewnętrznej (np. naścienna, do zabudowy, podstropowa) jest kwestią indywidualną, zależy między innymi od aranżacji wnętrza, gustu użytkownika.


 

Nasza oferta

Realizacje

Galeria

Zaufali nam już:

Partnerzy handlowi

Tel. 76 842 19 56

Sprzedaż ratalna

Godziny otwarcia

Skup urządzeń

Liczba osób online

We have 385 guests online