polaris
Jesteś tutaj: Strona główna O klimatyzacji cz.2

O klimatyzacji (część 2)
Serwis i czyszczenie klimatyzacji

·              Warunki, które występują w instalacjach wentylacji i klimatyzacji przyczyniają się do rozwoju bakterii z rodzaju Legionella. Drobnoustroje te rozwijają się bardzo dobrze w miejscach, gdzie zalega woda, a więc między innymi w tacach ociekowych klimatyzatorów. Powinno się przyjąć, że w przypadku częstego korzystania z klimatyzacji, podczas chłodzenia jak i ogrzewania czyszczenie należy przeprowadzić co najmniej raz do roku (wskazane 2 razy).
 
·              Filtr siatkowy i węglowy może i powinien być czyszczony samodzielnie przez użytkownika. Jednak odkażanie specjalnymi preparatami bakteriobójczymi należy zlecić wykwalifikowanym serwisantom urządzeń klimatyzacyjnych.
 
·              Większość producentów klimatyzacji wymaga od użytkowników, aby w okresie gwarancji co najmniej raz do roku przeprowadzić czyszczenie i serwis klimatyzatora.


Naścienne klimatyzatory split i multisplitklimatyzacja lubin legnica polkowice głogów


     Najbardziej popularne z racji funkcjonalności, dzięki stosunkowo nieskomplikowanemu montażowi i cenie są klimatyzatory naścienne typu split oraz multisplit. Składają się one z dwóch lub więcej (multisplit) jednostek, z których jedno urządzenie musi być zainstalowane na zewnątrz budynku, natomiast drugie jest umieszczone w pomieszczeniu, które ma być schłodzone lub ogrzane.

     Dostępne na rynku klimatyzatory charakteryzują się różnymi zakresami mocy, od ok. 2 kw do ok. 8 kw, dzięki temu doskonale sprawdzają się w domach, mieszkaniach, a także w małych obiektach handlowych.

     W wersji multisplit do jednej jednostki zewnętrznej mogą być podłączone dwie lub więcej jednostek wewnętrznych, które mogą działać niezależnie, nawet kiedy są umieszczone w różnych pomieszczeniach. Każda z jednostek wewnętrznych wymaga osobnego połączenia z jedn. zewnętrzną.

     W zdecydowanej większości urządzenia klimatyzacyjne posiadają zarówno funkcję chłodzenia, jak i ogrzewania. Ponadto praktycznie każdy z nich wyposażony jest w funkcję odwilżania, jak i samego nawiewu powietrza.


Klimatyzatory kasetonoweklimatyzacja lubin legnica polkowice głogów


     
     Klimatyzatory kasetonowe podobnie jak naścienne składają się z części wewnętrznej i zewnętrznej. Część wewnętrzna instalowana jest z reguły w podwieszanym suficie.

     Dostępne na rynku jednostki klimatyzacyjne występują w różnych zakresach mocy, od 3 kw do ok.15 kw. Przeznaczone do stosowania w małych i średnich obiektach handlowych, biurach oraz w większych salach.

     Klimatyzatory kasetonowe w porównaniu do klimatyzatorów naściennych mają kilka zasadniczych zalet: nawiew powietrza może być skierowany w dwóch lub nawet czterech kierunkach, występują w wersjach, które posiadają większą moc niż modele naścienne, przy montażu w suficie podwieszanym - urządzenie staje się praktycznie prawie niewidoczne.

     Tego typu klimatyzatory mają standardowo wbudowane pompki skroplin pozwalające odprowadzać wodę z jednostki wewnętrznej w dowolne miejsce.


Klimatyzatory kanałoweklimatyzacja lubin legnica polkowice głogów
     

     Są to urządzenia o dużej mocy, zazwyczaj przeznaczone do schłodzenia lub ogrzania wielu pomieszczeń. Część wewnętrzna takiego klimatyzatora może być schowana w niewidocznym miejscu, a od niej do poszczególnych pomieszczeń są rozprowadzone przewody powietrzne, które dostarczają i pobierają powietrze.

     Z tego względu hałas powodowany przez jednostkę wewnętrzną jest prawie niesłyszalny, a nawiew powietrza do pomieszczeń jest bardzo dyskretny - odbywa się poprzez kratki wentylacyjne.

     Podobnie jak klimatyzatory kasetonowe, ale w większym stopniu od nich posiadają możliwość doprowadzenia świeżego powietrza przez co idealnie nadają się do kształtowania klimatu w zamkniętych pomieszczeniach.


klimatyzacja lubin legnica polkowice głogów


     Za względu na specyfikę montażu konieczna jest instalacja w fazie budowy obiektu, bądź też z wykorzystaniem przestrzeni podsufitowej - sufity podwieszane.

     Z racji dużej wydajności i zaawansowanej technologii wykonania, jednostka zewnętrzna może być umieszczona nawet w znacznej odległości od jednostki wewnętrznej.Na czym polega klimatyzowanie pomieszczeń
 
·                 Podczas klimatyzowania pomieszczeń dochodzi do "przetransportowania" ciepła zgromadzonego w pomieszczeniu na zewnątrz dzięki wykorzystaniu układu klimatyzacji. Powietrze, z którego zostało "pobrane" ciepło dalej pozostaje w pomieszczeniu krążąc w układzie zamkniętym. Skutkiem ubocznym klimatyzowania pomieszczeń jest odwilżanie (proces, podczas którego para z powietrza skrapla się na parowniku).
 
·              Podobnie, ale w dokładnie odwrotny sposób działa w klimatyzacji funkcja ogrzewania, podczas którego ciepło z zewnątrz budynku jest magazynowane i transportowane do środka pomieszczenia. W przypadku ogrzewania woda skrapla się w części zewnętrznej klimatyzatora. 
 
·              Aktualnie proces "klimatyzowania" pomieszczeń nie ogranicza się jedynie do schłodzenia. Przyczynia się również do oczyszczania powietrza, odwilżania i jego jonizacji. Wykorzystując klimatyzację można stworzyć warunki, z odpowiednią temperaturą i wilgotnością, w których użytkownik czuje się najlepiej. Współczesne klimatyzatory wytwarzają czyste, zdrowe i świeże powietrze, usuwając z niego nadmiar wilgoci i zapobiegając pleśni. Wszystko to można uzyskać unikając przeciągów oraz hałasu. Krótko mówiąc, klimatyzacja w sposób znaczący poprawia samopoczucie, zwiększa aktywność psychofizyczną, a także poprawia ogólną kondycję.
 
·              Niektóre modele  klimatyzatorów (zarówno kasetonowe jak i kanałowe) umożliwiają również dostarczenie do pomieszczeń świeżego powietrza podczas pracy.

OGRZEWANIE KLIMATYZACJĄ

·              Obecnie praktycznie każdy z produkowanych klimatyzatorów wyposażony jest w funkcję grzania. Ogrzewanie za pomocą klimatyzatorów staje się coraz bardziej popularne dzięki temu, że jest to efektywne i tanie źródło ciepła. Nawet średniej klasy klimatyzator pozwala uzyskać wydajność grzewczą ok. trzy razy większą od ilości pobranej energii elektrycznej. Przy nowoczesnych klimatyzatorach wykonanych w technologii inverterowej ten wskaźnik sięga nawet 4:1.
 
·              Dzieje się tak dlatego, ponieważ klimatyzatory podczas procesu ogrzewania wykorzystują pompę ciepła (odzysk ciepła z otoczenia), a prąd pobierany z sieci podczas pracy klimatyzatora zużywany jest jedynie do pracy podzespołów. Natomiast pompa ciepła przenosi ciepło z jednego środowiska do innego za pomocą czynnika chłodniczego. Pracując w trybie chłodzenia, pompa przenosi ciepło, które znajduje się w zamkniętej przestrzeni (pomieszczenia lub systemu przemysłowego) do powietrza na zewnątrz powodując jego ochłodzenie. Taką funkcję pompa ciepła spełnia w standardowych systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Pompa ciepła umożliwia również na odwrócenie tego procesu. Jest ona w stanie przepompować ciepło pobrane z powietrza na zewnątrz do wewnątrz, pozwalając na wykorzystanie tej samej technologii zarówno do ogrzania, jak i ochłodzenia zamkniętych przestrzeni.
 
·               Jeżeli zakładamy korzystanie z tej funkcji w okresach jesiennych, wiosennych i zimowych, wskazane jest aby odpowiednio dobrać moc klimatyzatora. Musi ona być większa od porównywalnej mocy potrzebnej do ochłodzenia pomieszczenia. W dużym uproszczeniu można założyć, że do standardowego pomieszczenia mieszkalnego o wysokości ok.2,5 metra potrzeba co najmniej 1,5 kw mocy grzewczej na 10m2 pomieszczenia. Wobec tego zachęcamy Państwa do umówienia się na bezpłatną wizytę, na której postaramy się określić dokładniej zapotrzebowanie na ciepło, jak i pomożemy w doborze odpowiedniego urządzenia.
 
·              Standardowe klimatyzatory typu split posiadają z reguły określoną minimalną temperaturę zewnętrzną działania na ok.-8 stopni, niektóre z nich dzięki zainstalowanym fabrycznie grzałkom skroplin mogą pracować  w warunkach do -15 stopni. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że najlepiej w roli funkcji grzania sprawdzają się klimatyzatory pracujące w technologi inverterowej, które charakteryzują się  bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej, zapewniając ogrzewanie do co najmniej -15 stopni (temp zewn.)

TECHNOLOGIA INWERTEROWA


 
·             Technologia inwerterowa zamontowana jest w jednostce zewnętrznej. Można ją porównać do jazdy samochodem: "im mocniej naciskasz gaz, tym szybciej jedziesz". Inwerter w sposób płynny zwiększa swoją moc w zależności od tego jaka wydajność potrzebna jest do ochłodzenia lub ogrzania pomieszczenia.
 
·              Innowacyjna technologia klimatyzatorów inverter umożliwia na zaoszczędzenie nawet do 30% energii elektrycznej. Podczas, gdy zwykłe sprężarki standardowych klimatyzatorów typu split pracują tylko w trybie pełnej mocy albo wcale. W inverterach dzięki zastosowaniu cyfrowego sterowania ich moc może być regulowana w sposób płynny. Pozwala to na dostosowanie mocy chłodniczej do wymaganych warunków eksploatacji. Natomiast jeżeli różnica pomiędzy temperaturą panującą w pomieszczeniu, a temperaturą żądaną przez nas jest duża klimatyzator wyposażony w technologię inverterową pracuje z pełną mocą, kiedy pożądana temperatura ta zostanie osiągnięta, to klimatyzatory tego typu zmniejszą swoją moc, a co za tym idzie pobór energii.
 
·             Główne zalety tej technologii to: niskie koszty użytkowania, wysoka wydajność, mniejsze amplitudy temperatury, możliwość pracy w trybie grzania nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych, a także bardzo cicha praca.

   Warto również zaznaczyć, że klimatyzatory wykonane w technologii inverterowej zazwyczaj posiadają bardziej rozbudowany od klasycznych urządzeń system filtrowania powietrza, co jest rzeczą bardzo przydatną przy róznego rodzaju dolegliwościach alergicznych.
klimatyzacja lubin legnica polkowice głogów

KOSZTY UŻYTKOWANIA

·              Wbrew pozorom wykorzystywanie klimatyzacji do chłodzenia, jak również do grzania nie jest kosztowne. Energia elektryczna stosowana jest w klimatyzatorze tylko i wyłączenie do pracy sprężarki, zasilania dmuchawy i elektroniki. Klimatyzator wykorzystuje do pracy pompę ciepła, dzięki temu zysk ciepła lub chłodu wynosi 3:1 lub nawet 4:1.
 
·              Oznacza to, że z jednego kilowata energii elektrycznej można uzyskać 3 lub 4 kilowaty mocy chłodniczej lub grzewczej. Odgrywa to dużą rolę przy korzystaniu z ogrzewania klimatyzatorem, które staje się coraz bardziej powszechne w Polsce. Od wielu lat z tego typu urządzeń korzystają państwa europejskie. I tak w Dani większość klimatyzatorów nie jest wykorzystywana do chłodzenia, ale właśnie do ogrzewania pomieszczeń. Dzięki takiej relacji, mocy pobranej do uzyskanej, koszt ogrzewania z wykorzystaniem klimatyzatora jest kilkukrotnie mniejszy od kosztu ogrzewania popularnymi grzejnikami elektrycznymi.
 
·              W warunkach domowych, koszt użytkowania niewielkiego klimatyzatora (2,5-3,5 kw) przy założeniu, że będzie on działał przez 3-4 godziny, wynosi około 2 zł dziennie. W praktyce koszty mogą być nawet mniejsze, ponieważ klimatyzator pobiera maksymalną moc tylko podczas pracy sprężarki, a jeśli pomieszczenie jest już wystarczająco schłodzone (lub ogrzane) to sprężarka będzie się włączać i wyłączać (lub  w klimatyzatorach typu inverter zmniejszać w sposób płynny swoją moc).
 
·             Do zastosowań bardziej profesjonalnych i pomieszczeń, gdzie klimatyzacja nierzadko musi pracować przez 365 dni w roku,  zdecydowanie lepiej sprawdzają się klimatyzatory typu inverter, które zapewniają jeszcze większe od klasycznych urządzeń oszczędności energii oferując jednocześnie wysoki komfort użytkowania.

HAŁAS I KLIMATYZACJA

·               Bardzo często przed montażem klimatyzacji w blokach mieszkalnych, każdy klient zadaje sobie pytania: czy podczas pracy będzie ona głośna, czy w domu można będzie przy niej spokojnie wypoczywać, pracować, spać oraz czy jej użytkowanie nie będzie przeszkadzać sąsiadom.
 
·              Aktualnie produkowane klimatyzatory nie powodują już tyle hałasu, co urządzenia będące produkowane kilka czy kilkanaście lat temu. Wysoko wydajne sprężarki, które wykorystując najnowsze technologie, a także precyzyjne układy nadmuchu powietrza z elektronicznym sterowaniem, umożliwiają cichą i nieuciążliwą pracę.
 
·               Biorąc pod uwagę jednostki wewnętrzne klimatyzatorów można stwierdzić, że urządzenia o mocy od 2,5 do 3,5 kw są praktycznie bezgłośne podczas pracy, szczególnie jeśli dmuchawa jest nastawiona na minimalny poziom mocy. Dzięki temu idealnie nadają się do zastosowania w sypialniach i małych pomieszczeniach biurowych.
 
·               Jednostki zewnętrzne klimatyzatorów również podczas pracy nie będą emitować nieprzyjemnych dźwięków, nawet jeśli są postawione na balkonie lub powieszone w pobliżu okna. Wiele także zależy od jakości samego urządzenia, ale zawsze przed montażem nasz pracownik udzieli Państwu wskazówek i rad na podstawie własnego doświadczenia.
 
  Warto zaznaczyć, że charakteryzujące się najmniejszym poziomem (hałasu jeśli chodzi o pracę zarówno jednostki zewnętrznej, jak i wewnętrznej) są klimatyzatory typu inverter, ponieważ nowoczesne sprężarki pracujące w technologi inwertorowej o zmiennej mocy zapewniają cichą i bardzo wydajną pracę.

KLIMATYZATORY PRZENOŚNE

·              W naszej ofercie znajdą Państwo szeroką gamę klimatyzatorów przenośnych. Porównując te urządzenia do modeli typu split posiadają one szereg zalet, ale również i wad, na które należy zwrócić uwagę zastanawiając się nad kupnem takiego urządzenia.

Podstawowe zalety:
- nie wymagają skomplikowanej instalacji,
- można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce,
- można je stosować nawet w zabytkowych budynkach gdzie nie możliwy jest montaż klimatyzatora typu split,
- prawidłowo zamontowane zapewniają wymianę powietrza w pomieszczeniu.


Podstawowe wady:
- głośna praca,
- mała wydajność w porównaniu do klimatyzatorów typu split,
- konieczność odprowadzenia za zewnątrz pomieszczenia ciepłego powietrza ( rura o średnicy 12 cm ),
- konieczność opróżniania zbiornika na skropliny,
- w niewielkich pomieszczeniach zajmują dość dużo miejsca

    Klimatyzatory przenośne wyposażone są w podobne funkcje jakie mają typowe jednostki klimatyzacyjne, rzadkością jest jednak funkcja grzania - do wyjątków należy, np. Model Zibro ph227, który oprócz tego, że posiada funkcję grzania to dodatkowo charakteryzuje się wyjątkowo cichą pracą.

 
klimatyzacja lubin legnica polkowice głogów


 
      
     Do interesujących rozwiązań należy również model Zibro px643, który nazywany jest przenośnym splitem. Składa się z dwóch, rozłączanych części, może być samodzielnie, wielokrotnie instalowany i w porównaniu do innych modeli charakteryzuje się dużą mocą.

klimatyzacja lubin legnica polkowice głogów
MONTAŻ KLIMATYZACJI


·              Nasze przedsiębiorstwo zajmuje się montażem klimatyzatorów typu split, multisplit, kasetonowych, kanałowych zarówno firmy Zibro, której jesteśmy autoryzowanym serwisem. Pracujemy głównie na terenie Dolnego Śląska i okolic, aczkolwiek przy większych zamówieniach możliwy jest dojazd w inne miejsca naszego kraju.
·              Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz specjalistyczny sprzęt, co pozwala nam wykonywać wszystkie montaże, w sposób profesjonalny i zgodnie z wymaganiami producentów. Współpracujemy z innymi dużymi serwisami w Polsce dzięki temu jesteśmy w stanie podjąć różnego typu, jak i wielkości zleceń.

Niektóre nasze dotychczasowe realizacje możecie państwo obejrzeć w galerii.
·               Przed każdym montażem staramy się zapoznać z miejscem, w którym będzie zainstalowany klimatyzator. Taka wizyta jest bezpłatna i pozwala na ustalenie wszystkich szczegółów technicznych ze zleceniodawcą. Pomożemy również w doborze typu urządzenia oraz w  wyjaśnieniu wszelkich niejasności związanych z montażem i użytkowaniem.

  Zachęcamy Państwa do skorzystania z takiej możliwości - pozwoli ona na zaoszczędzenie czasu, jak i wykonanie montażu w sposób najbardziej odpowiedni dla zleceniodawcy.

Możliwe są dwa schematy wykonania instalacji klimatyzacji:

1. Instalacje można wykonać dwuetapowo. Pierwszy etap polega na ułożeniu rurek chłodniczych oraz połączeń elektrycznych (taki sposób pozwala na ukrycie całej instalacji w ścianach, podłogach, przestrzeni podwieszanych sufitów itp.)
Drugi etap obejmuje podłączenie urządzeń do instalacji, wykonanie próżni, a w razie konieczności dopełnienie układu czynnikiem chłodniczym i uruchomienie (najkorzystniej jest wykonać ten etap montażu jeszcze przed całkowitym zakończeniem budowy lub remontu).
 

klimatyzacja lubin legnica polkowice głogów montaż

 
    
    Decydując się na wykonanie instalacji dwuetapowo możemy uniknąć przyszłych problemów z odprowadzeniem skroplin i doprowadzeniem przewodów zasilania elektrycznego.
Zdjęcia obok pokazują instalację w pierwszym i drugim etapie wykonania.
 
2. Instalacja wykonana jednoetapowo, polega na tym, że w ustalonym wcześniej miejscu układamy instalację i montujemy klimatyzator starając się, aby wszystkie połączenia były jak najmniej widoczne. W razie konieczności ukrywamy je w specjalnych, naściennych korytkach montażowych (można je później pomalować wykorzystując do tego farby ścienne).

     Ten schemat jest najczęściej stosowany, ponieważ w większości przypadków klimatyzacja instalowana jest w wykończonych i zamieszkanych już pomieszczeniach.
 
·         Niezależnie jednak według którego schematu jest instalowany klimatyzator montaż zawsze składa się z nastepujących elementów:
      - instalacjia jednostki wewnętrznej we właściwym miejscu. Współczesne klimatyzatory umożliwiaj skierowanie strumienia powietrza w różnych kierunkach, co sprawia, że mogą być zamontowane w taki sposób, aby nie powodowały bezpośredniego nadmuchu powietrza na osoby przebywające w pomieszczeniu.

- ułożenie instalacji łącznie z wykonaniem otworu lub otworów w ścianach. Wykonywany jest wówczas otwór o średnicy 5 cm, przez który poprowadzone są rurki chłodnicze, odprowadzenie skroplin a także instalacja elektryczna.

- montaż jednostki zewnętrznej (która może być zainstalowana na balkonie, zawieszona na ścianie na specjalnych podporach jak i postawiona na dachu). Zaleca się, aby jednostka zewnętrzna była umieszczona w miejscu, które pozwoli na zapewnienie odpowiedniej wentylacji, a jednocześnie jej mocowanie musi być bardzo stabilne.
·              Montaż zajmuje od 4 do 6 godzin i jest zakończony uruchomieniem urządzenia, sprawdzeniu podlega działanie jego funkcji. Zapewniamy przeszkolenie użytkowników z obsługi klimatyzatora.
·              Na życzenie klienta, do każdego klimatyzatora, którego używać będą Państwo do ogrzewania pomieszczeń w okresie zimowym, istnieje możliwośc założenia dodatkowego "zestawu zimowego", który umożliwi pracę urządzenia nawet, kiedy na zewnątrz występują bardzo niskie temperatury.
 
·         O czym należy pamiętać planując montaż klimatyzacji?

- praktyczne położenie jednostki wewnętrznej,
- odprowadzenie skroplin z jednostki wewnętrznej,
- odpowiednie umiejscowienie jednostki zewnętrznej,
- doprowadzenie zasilania do jednostki wewnętrznej lub zewnętrznej (klimatyzatory małej mocy - do 5 kw mogą być zasilane zwykłego gniazdka elektrycznego),
- długość instalacji (większość klimatyzatorów ma ograniczoną do ok. 15 metrów długość instalacji, choć są również modele pozwalające na instalację o długości do 50 metrów).


·        
 

Nasza oferta

Realizacje

Galeria

Zaufali nam już:

Partnerzy handlowi

Tel. 76 842 19 56

Sprzedaż ratalna

Godziny otwarcia

Skup urządzeń

Liczba osób online

We have 91 guests online