polaris
Jesteś tutaj: Strona główna Klimatyzacja chłodzi i szkodzi?

Klimatyzacja chłodzi i szkodzi
 


     Zanieczyszczenia klimatyzatorów mogą być przyczyną bólu głowy, przewlekłego zmęczenia i groźnych infekcji – alarmują lekarze. Firmy, które czyszczą te urządzenia mają pełne ręce roboty, ale jak przekonują – wcale nie wynika to z troski o zdrowie.
 
     Od połowy czerwca zainteresowanie serwisem klimatyzacji nagle wzrosło. Przede wszystkim jest to spowodowane pogodą. Gdy tylko robi się cieplej i ludzie uruchamiają klimatyzację, telefony zaczynają się urywać – mówi Rafał Czyż z Klima-Therm. Lecz zaznacza, że zarówno większość firm, jak i prywatnych użytkowników interesuje się czyszczeniem sprzętu za późno.
 
     Według prawa (jest to uregulowane ustawą) urządzenia klimatyzacyjne powinny być podawane przeglądowi raz w roku, ale najlepiej czyścić klimatyzację dwukrotnie – przed sezonem i po jego zakończeniu. Używa się do tego specjalnych płynów grzybobójczych, serwisanci sprawdzają też szczelność urządzeń i ich sprawność elektryczną. Przedsiębiorców pod kątem przestrzegania tych przepisów kontroluje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
 
     Bardzo często producenci zastrzegają sobie, że ich urządzenia muszą być serwisowane kilkakrotnie w ciągu roku. Dotyczy to szczególnie tych, które pracują w trudnych warunkach – np. w serwerowniach bądź na terenach, gdzie jest duże pylenie traw. Przestrzeganie tych wymagań jest konieczne, żeby zachować gwarancję. I to najbardziej przekonuje prywatnych odbiorców. Ale i tak regularnie serwisuje je tylko jedna trzecia z nich. Większość czeka do ostatniej chwili i zgłasza się dopiero, gdy coś się zaczyna dziać – mówi Martyna Borecka z ProfiKlima.
 
     Koszt naprawy jednego urządzenia jest spory – to 200 złotych. Ale brudna klimatyzacja jest szkodliwa i dla portfela, i dla zdrowia. W domach czy mieszkaniach zdecydowanie rzadziej włączamy klimatyzację, dlatego niektórym wydaje się, że mogą ją także rzadziej czyścić.  Ale brudna klimatyzacja działa słabiej. Potrzebuje dwa razy więcej czasu na schłodzenie pomieszczenia, a więc dwa razy tyle prądu – dodaje Rafał Czyż.
 
     Dobrze pamiętać także o klimatyzacjach samochodowych, które gromadzą w sobie dużo zanieczyszczeń. Raz w roku powinniśmy wymienić filtr i przeprowadzić odgrzybianie. Można to zrobić samemu przy pomocy specjalnej pianki albo w serwisie samochodowym. Większość osób robi to jednak dopiero wtedy, gdy pojawi się brzydki zapach, a czasem nawet, gdy wystąpią objawy alergiczne – tłumaczy pan Grzegorz, pracownik Euro Klimy.
 
Źródło: METRO nr 1861


 

Nasza oferta

Realizacje

Galeria

Zaufali nam już:

Partnerzy handlowi

Tel. 76 842 19 56

Sprzedaż ratalna

Godziny otwarcia

Skup urządzeń

Liczba osób online

We have 67 guests online